A Ty jak marnujesz swoje życie?

środa, 1 lipca 2015

Zaczął się lipiec. Dla osób pracujących jest to miesiąc, w którym biorą urlop. Dla studentów odwrotnie – jest to czas zarobkowy, a dla jeszcze młodszych to chwile beztroski i odpoczynku od szkolnego zgiełku. Jednak niezależnie od obowiązków w lipcu wszyscy pragną tego samego: chwili oddechu w promieniach słońca.


Powiedzmy, że masz wolny dzień. Budzisz się z uśmiechem na ustach, bierzesz prysznic, robisz sobie kawę, przeglądasz fejsa… instagram… wp… pocztę… Coś tam przegryzasz. Włączasz tv… I jest 12:00, słońce świeci już wysoko, a Ty nie wiesz nawet, czy na dworze jest ciepło. Niedługo potem masz poczucie, że dzisiaj nic nie zostało przez Ciebie zrobione, a Tobie i tak jest jakoś tak ciężko… W takiej chwili warto postawić sobie pytanie:

Czy umiem zarządzać swoim czasem tak, aby go nie zmarnować?

Według mnie można by postawić znak równości między marnowaniem czasu a marnowaniem życia. Im więcej czasu poświęcasz na takie pierdoły jak scrollowanie głównej fejsbuka, czytanie artykułów na pudelku (uwielbiam) i oglądanie 3 ulubionych seriali w tv jednego dnia, tym więcej swojego życia marnujesz.

Życie z łatwością przecieka przez palce, gdy nie masz żadnych planów i żyjesz z dnia na dzień. Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne nie jest w najlepszej kondycji, a wytłumaczeniem niedbalstwa jest oczywiście brak czasu.

Albo procośtamcośtam, co oznacza odkładanie na później. Mam wrażenie, że prokrastynacja dotyka każdego pokolenia, ale najbardziej powszechna jest wśród młodzieży. Ludzie wychowani w świecie szybkiego jedzenia, szybkiego marketingu oraz życia produktu odczuwają trudność z zabraniem się za czynności, które nie wskazują natychmiastowych skutków, przez co są one odciągane w czasie. 


Marnowaniem życia jest też wykonywanie w kółko działań, które nie dają oczekiwanego rezultatu, czy robienie czegoś bez celu (chociaż czasem czynności bez celu przynoszą zyski, ale jest to bardziej przypadkowe i rzadkie niż gdybyśmy wyznaczyli sobie cel i go osiągnęli).

A może robisz coś, czego nie lubisz? Pracujesz w zawodzie, którego nie znosisz? Studiujesz kierunek, który Cię nie interesuje? Uważasz, że Twoje marzenia są nie do spełnienia? Właśnie przez takie czynności tracisz swoje życie. A masz je tylko jedno, więc może nadszedł właśnie czas, abyś krok po kroku zarządzał czasem tak, by nie zmarnować życia?


Zarządzanie życiem

Na początku warto napisać, że dobrym sposobem jest planowanie i wyznaczanie sobie celów. Pamiętaj, że nic nie przyjdzie do Ciebie samo i za darmo, więc dobrze jest spisanie drogi do celu.

Skup się na tym, co lubisz i umiesz robić, i właśnie temu poświęcaj swój czas. Jeśli nie masz hobby, odnajdź swoje zainteresowania. Bądź ambitny, doskonal się, zrób dziś to, co masz zrobić jutro. Zamiast spędzać czas przed tv, poszukaj w necie jakiegoś kursu, np. językowego czy szybkiego czytania.

Znajdź zawód, który będzie Cię satysfakcjonował i nie bój się spełniać swoich marzeń. Jeśli coś stoi Ci na przeszkodzie, wymyśl, jak rozwiązać problem, zamiast zamiatać go pod dywan. Może inspirację znajdziesz podczas uprawiania sportu, np. biegu przez piękną plażę?


Wszyscy mamy tylko po jednym życiu. Nie pozwól sobie na to, żeby Twoje minęło na kanapie przy M jak miłość w tle. Działaj! :)


zdjęcia: ja i Dawid

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Stylish East © 2012 | Designed by Bubble Shooter, in collaboration with Reseller Hosting , Forum Jual Beli and Business Solutions